Mobil Elif Eren Logo

Akupunktur bir denge tedavisidir, aynı zamanda vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını tetikleyerek çalışır. Özel boyama tekniklerinde akupunktur noktalarında diğer bölgelerden farklı bağ doku özellikleri saptanmıştır. Herhangi bir noktaya batırdığımız iğne ile bu noktaların arasında vücudun verdiği tepkiler farklıdır.

Çin tıbbına göre vücutta 12 meridyen mevcuttur.ve bu meridyenlerde de onlarca nokta vardır. Enerji bu noktalar arasında düzenli dolaştığında birey sağlıklı olur. Herhangi bir yerde tıkanma yada enerjinin fazla olması durumunda vücutta hastalıklara yol açar . Örneğin covid -19 virüsü akupunktur felsefesine göre akciğer  ve dalak meridyeninin ön planda etkilendiği dampness sendromu (nemlilik artışı ) durumuna yol açar. Bu durum akciğerlerde sıvı toplanması ,nefes darlığı ,kan tablosunda bozulma ,halsizlik ve ateşle kendini gösteren bir durumdur.

Batı tıbbında açıklayamadığımız birçok durum Çin tıbbında karşılığını bulmaktadır. Akupunkturun bir diğer avantajı ise yan etkisinin olmaması ve hastaya zarar vermemesidir.  Genellikle haftada 2-3 defa başlanmakla beraber akut durumlarda her gün tedavi uygulanabilir. Tedavi süresi ortalama 6-8 hafta sürmektedir.

Bağ dokusunun birleşme noktalarında bulunmaktadır. Akupunktur noktası uyarıldığında ürperti, sıcaklık gibi duyumlar mekanoreseptör uyarımından kaynaklanmaktadır. Batı tıbbında sebep-sonuç ilişkisi vardır, analitiktir. Çin tıbbında ise hastalık değil, hasta ön planda değerlendirilir. Zihinsel , duygusal ve fiziksel ve çevresel bulgular birlikte gözlemlenerek teşhis konulur. Batı tıbbında doktorlar branşlarına göre değerlendirme yaparlar. Göğüs hastalıkları uzmanı akciğerle ilgilenirken, psikiyatrisi duygu- düşünce ve davranış bozukluklarıyla ilgilenir.Ben batı tıbbı doktoru olarak hastalara ne yiyip içtiğini, barsak çalışma düzeninin nasıl olduğunu, yaşadığı çevresel koşulların nasıl olduğunu soran doktora pek rastlamadım.Ama gerçek şudur ki; kişi ne yiyip içiyorsa odur. Mesela alkol alındıktan sonra ruh sarhoş olmaktadır.Yararlı olmayan gıdaların alımı içinde aynı şey söz konusudur.Hatta bu sorgulama kişinin doğum şeklinden, anne sütü alıp almadığına kadar inen ayrıntılar içermelidir. Çünkü barsak florası bozuk olan kişi ileri ki yaşamında her türlü hastalığa açıktır.

Akupunkturun felsefesine göre, vücutta ying ve yang denilen birbirine zıt ancak uyum içinde çalışan iki enerji vardır. Ying ve yang arasındaki dengenin bozulması hastalıklara neden olur. Akupunktur’da ying ve yang arasındaki dengeyi düzenlemek esastır. Vücut bir cevherdir.Kendisine gerekli olan herseyİ yine kendisi üretir.Ancak stres, kimyasallar, olumsuz çevresel faktörler, dengesiz beslenme ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı denge bozulabilir. Akupunktur, elektriksel ve kimyasal olarak bozulmuş olan dengeyi yeniden oluşturur ve bedenin kendi ilacını üretmesini, kendi kendini tedavi etmesini sağlar.

Akupunktur deyince yanlış bir izlenim olarak akla sadece kilo verme, sigara bıraktırma gibi terapiler gelir. Ancak modern tıpta çözümü olmayan (genelde semptomları tedavi edilen ve devamlı ilaç kullanımı gerektiren) hastalıklarda tamamlayıcı tıp etkili olmaktadır.

Bu sayfayı paylaşmak ister misin?