Mobil Elif Eren Logo

Son yıllarda vücudun kendini tamir yeteneği olduğu ve bunun tetiklenmesiyle birçok dokuda ameliyatsız tedavilerin sağlanabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmektedir. Proloterapi proliferasyondan  köken almakta proliferasyon  hücrelerin çoğalması artması anlamına gelmektedir.

Proloterapi, proliferatif tedavi olarak da adlandırılan ve kronik kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında yıpranmış ya da hasarlı bölgenin yenilenmesini sağlamak amacıyla kullanılan enjeksiyon bazlı tamamlayıcı bir tedavi türü olarak tanımlanabilmektedir.

Proloterapi; zayıflamış, hasarlı, aşınmış, yıpranmış, gevşemiş veya gücünü kaybetmiş olan tendon, ligament ve eklemlere uygulanmaktadır. Proleterapi uygulaması sırasında, proliferatif nitelikte (hücre ve doku yenileyici), irritan (tahriş edici) solüsyonlar enjekte edilmektedir. Enjekte edilen solüsyonlar, dekstroz veya mannitol; her ikisi de doğal şekerden elde edilmiş maddelerden oluşmakta ve yenilenme etkisi meydana getirerek dokuların eski gücüne kavuşmasını sağlamaktadır.

Proloterapi uygulamasıyla enjekte edilen proliferatif solüsyonlar, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, eklemlerde, tendon ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde yangılar oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve tekrar güçlenmesini sağlamaktadır.

Sorunlu bölgeye örneğin diz omuz ayakbileği  gibi  2-3 haftada 1 olmak üzere 5-8 seans arası uygulanmaktadır.

Bu sayfayı paylaşmak ister misin?